Nákupy figurek vol. 3

7127_press01-001
Lord of Darkness

Tak děcka :-), je to již nějaký ten pátek od mého posledního „guide“ a přicházím s dalším článkem o nákupu. Tentokrát se jedná již o třetí pokračování. No, a jak všichni rosteme a dospíváme, tak i sběratelství, případně směr sbírání se mění. Nebudete tomu věřit, ale přesně tohle potkalo i mě, proto tento článek je pouze pro „adult only“. Nechci nikoho diskriminovat, ale tohle sbírání už docela bolí. Hlavně Vaši peněženku.

Takže k věci.  Začneme krátkým úvodem do děje. Cca před 2 léty mi přelítla přes nos muška. Muška v podobě sošky sošky Dutche „get to the chopper“ Schaefera od Sideshow Collectibles aka SSC (zkráceně). No řekl jsem si.  Arnie je můj dětský idol. Je veliká škoda ho nemít a za cirka  7.000,- Kč byl zařazen mé kolekce. Při neustálém civění na něj, možná k tomu přispělo i to, že o anime se už tak moc nezajímám (stále ale zůstane mou životní láskou) jsem usoudil, že je třeba přibrat další kolegy. Krom toho, že sošky jsou většinou ve formátu 1/4, o čem si asi 99,999 % anime figurek může nechat jen  zdát (okolo 60 cm).  Jsou parádně zpracované a pokud se zejména jedná o PF (premium format – mixed media), zobrazuje se i obraz mládí. Tedy ve smyslu úplně prvních zážitků s TV jako takovou. Krásná nostalgie. Taktéž je to možná už věkem (raději nebudu zmiňovat :-D), prostě přišlo vystřízlivění z „plastových panáčků“ a nutkání sbírání něčeho pořádného. K Dutchovi následně přibyly další vysochaní kamarádi. Malá ochutnávka:

Lord of Darkness
Lord of Darkness

Freddy Krueger
Freddy Krueger


Conan
Conan

Meg Mucklebones
Meg Mucklebones

Tak a teď k té bolesti. Když vezmu v potaz normální anime figurku z nějakého tuctového anime, máme to +- autobus 1.000 – 2.000,- Kč. Někdy méně a někdy ve výjimečných případech i mnohonásobně více. Viz předchozí díl a studio Art of War (Berserk) nebo Tsume. Sochám a bustám z movie ovšem na paty nešlapou. V současné době kurzu dolaru se pod 10.000,- Kč/ks nedostanete a to velký pozor! To je cena pouze nového vydání. Pokud máte zájem o starší kousek, tak počítejte, že cena bude minimálně 14.000,- Kč +.  No a pak tu máme svaté grály, které naštěstí nemusím vlastnit. Jsou to figurky, které každý chce a k limitované edici a dávnému vyprodání roste cena každý den. Např. Gambit PF (2000 USD), Spiderman Comiquette (1500 USD), Doctor Doom PF (2500USD), Hulk-Spiderman diorama (2000USD). To už máme kousky s prodejní cenou kolem 3000 USD! Hmmm a to už bolí :-D.

Gambit
Gambit

Spiderman Comiquette
Spiderman Comiquette

No a kde to seženeme? Zaměřím se hlavně na SSC, což jsou věci hlavně kolem 500 USD. Dle mého názoru asi nejlepší poměr cena/zboží. Máme tu i další kandidáty. Např. nováček XM Studio, což je vyhypovaná věc. Zde počítejte jen startovací ceny okolo 1000 eur. Další je POP Culture Shock. Dělají i 1/3 sochy, ale pro mě né moc extra atraktivní charaktery (to samé i XM – pouze Marvel). SSC naopak chrlí mix všeho. Figurky se dají zakoupit na jejich mateřských stránkách, kdy pouze jediná výhoda nákupu přímo od nich je zakoupení EX (exkluzivní) verze. Exkluzivní verze nabízejí vždycky něco navíc. Vyměnitelnou ruku, hlavu, něco navíc ve stojánku a pod. A co se exkluzivity týče, jsou ještě více limitované. Cena pak následně nabírá rychlejší růst. Další možnost, která je ve finále mnohem lepší, je paradoxně nákup u nás v ČR. Ano, překvapivě se dají sehnat i u nás a žádné obstrukce s Mandrake nebo J-yahooo, prostě nic! Cena je taktéž výhodnější. Prostě samé výhody. Osobně bych doporučil i  facebook skupiny na prodej/nákup soch. Většinou jsou o značené „BST“. A jako poslední možnost se jeví evil-bay :-). I tam se dá občas dobře pokoupit. Mají tam opravdu vše a transakce jsou pojištěný, ale ceny enormní.


XM Studio Magneto Statuie
XM Studio Magneto Statuie


PCS SHin Akuma Statue
PCS SHin Akuma Statue

To máme co kupovat, kde a za kolik. To ovšem není všechno. Krom toho,  že sbírání figurek je skvělý koníček, je to i dobré uložení peněz 😀 (a dobré ukájení se na ně dívat). Musíte si uvědomit, že anime věci jsou mraky. Sám to vím, dlouhou dobu jsem je sbíral a případný prodej pár spešl věcí je nadlidský úkon a velká ztráta peněz, neboť tyhle věci prostě nejsou limitované a všeho jsou tuny. Na druhou stranu sochy koupíte a minimálně za stejný love otočíte, pokud už nekoupíte předraženou věc. Musíte ale o sochu náležitě pečovat a ukládat veškeré krabice i přepravní hnědé boxy řádně do sklepa. Pokud i něco z toho nebudete mít, tak cena paradoxně klesá a né málo.

Aby cena nebyla úplně odrazující, nabízí SSC flex pay (nákup na splátky). Dokonce i většina českých shopů to umožňuje, neboť jsou si vědomi, že 10+ tísíc je na naše poměry docela pálka. Navíc nová socha bývá oznámena 12 měsíců předem, tak máte hromadu času na promyšlení objednávky a případné využití flex pay. Následné splátky (např. 800,- Kč měsíčně) se dají už v poho utáhnout.

Je důležité ještě zmínit, že sice SSC na svých stránkách uvede datum vydání, ale počítejte, že SSC rádo posouvá termíny a to klidně i o dva měsíce a víc. To samé musíte vzít v úvahu i od EU shopů. Všechno je provázané. Pro někoho to může být plus (další měsíce k dobru na šetření).

Odkazy:

To máme už dost infa, ale stále je tu další. Pokud se do tohoto pustíte, krom toho, že Vás to vysosne, budete stále slídit a hledat, kde že seženete tu svoji sošku. Potom, co budete mít cca 10 kusů, začne Vás tlačit místo. A máme tu otázku za milion :-). Kam je dát? Ideálka jsou rámy besty v provedení 60 x 60 x 40 za asi 600,-Kč, ale ty jsou jen na jeden kousek. Takže další kotel za výstavku :-D. Prostě hororovej koníček.

mix
mix

Když jsem asi před 8 lety začal sbírat anime figurky, začínal jsem na 10 USD figurkách a celkem jsem se kroutil. No, postupem času přišly AoW berserk sošky a zatím to skončilo u Conana PF za skoro 800 eur :-D. Pro normálního člověka je to asi hooooooodně za takovou „píčovinku“, ale když musíš, tak musíš. A my normální nejsme.

V současné době je má anime sbírka figurek téměř zdecimována a zbývá už jen pár kousků + AoW Katou z Gantzu, ke kterému hodlám přidat Kurona kvůli kompletu. Celkově je možné, že ještě někdy anime věci pořídím, ale už jen sochy. Obyčejný plast je pro mě už moc obyčejný 😀 (hrozně povýšeně to zní, ale opravdu to tak nemyslím).

Abych to shrnul. V několika málo článcích jsem poskytl prakticky veškeré info k tomu, abyste si zdárně nakoupili co potřebujete :-). Myslím, že jsem obsáhl skoro vše a to zejména u anime figurek. Tento poslední článek (slint) je spíše takové rozloučení se sbíráním anime figurek.

A není to jen o sochách, jsou dioramata, kolekce legendary scale bust (busty 1:2), life size bust 1:1, legendary scale figure (sochy 1:2), občas vyskočí i endoskeleton (1:1), comiquette řada(1:5), obyčejná socha a další. Je jich opravdu požehnaně a každý si přijde na své.

Jako bonus pár fotek z letošního San Diego Comic Conu (SDCC). Dále je  moře věcí i na youtube a blogách, takže pokud vás to nadchne, prostě to vše projeďte :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.